Article - Muzskamenopauza

MEDLING

Globální péče o zdraví


Obsah, který poskytujeme prostřednictvím našich webových stránek, je poskytován pouze pro obecné informativní účely a můžete si jej přečíst, ať už jste host našich stránek nebo pacient registrovaný u naší kliniky. VŽDY byste se měli poradit se svým lékařem, pokud máte jakékoliv starosti nebo pochyby ohledně svého zdravotního stavu nebo léčby, nebo se chystáte podniknout či nepodniknout jakékoliv kroky na základě obsahu uvedeného na těchto webových stránkách.


Před přečtením následujícího článku si prosím pečlivě přečtěte podmínky používání informací na našich webových stránkách.

(zde si můžete přečíst naše podmínky).Mužská menopauza


U některých mužů ve věku od 40 do50 let  se projevují deprese, pokles pohlavní aktivity, erektilní dysfunkce a jiné fyzické a emocionální příznaky.


Existuje taková věc, jako je mužská menopauza?


"Mužská menopauza" (někdy nazvaná "andropause") je nesprávný termín používaný v médiích k vysvětlení výše uvedených příznaků. Tento termín je zavádějící, protože znamená, že příznaky jsou důsledkem náhlého poklesu testosteronu ve středním věku, podobně jako u ženské menopauzy. To ale není pravda. Přestože hladiny testosteronu klesají s přibývajícím věkem, pokles je stabilní - méně než 2% ročně ve věku od 30 do 40 let. Je nepravděpodobné, že by tento pokles mohl způsobit problémy.


V tomto období se u mužů mohou vyskytnout tyto obtíže:

• výkyvy nálady a podrážděnost

• ztráta svalové hmoty a  pokles fyzické výkonnosti

• změna v ukládání tuků, například do břicha nebo "mužských prsou" (gynekomastie)

• ztráta elánu nebo energie

• potíže se spánkem (nespavost) nebo zvýšená únava

• porucha koncentrace a problémy s krátkodobou pamětí


Tyto příznaky mohou zasahovat do každodenního života, je důležité najít hlavní příčinu a vyřešit ji.


Životní styl nebo problémy  psychického rázu jsou často odpovědné za mnohé z výše popsaných symptomů.


Například, erektilní dysfunkce, ztráta libida a změny nálady mohou být následkem :

•stresu

•deprese

•úzkosti


Existují také fyzické příčiny erektilní dysfunkce, např. jako jsou změny v cévách při onemocnění diabetem.


Psychické problémy se obvykle projevují v otázkách týkajících se práce nebo vztahů, rozvodu, finančních problému nebo rozporys rodiči.


Tzv. "krize středního věku" může také být zodpovědná za zmiňované obtíže. Muži začínají bilancovat,  více přemýšlí nad tím, čeho dosud dosáhli, ať už ve svém zaměstnání nebo v osobním životě. Tento stav může vést k rozvoji deprese.


Další možné příčiny výše uvedených příznaků zahrnují:

•nedostatek spánku

•špatná strava

•nedostatek cvičení

• pití příliš mnoho alkoholu

•kouření

•nízké sebevědomí


V některých případech, kdy se zdá, že životní styl nebo psychické problémy nejsou zodpovědné za příznaky "menopauzy u mužů" . Může se jednat o hypogonadismus, kdy varlata produkují málo nebo žádné hormony.


Hypogonadismus je někdy přítomen od narození, což může způsobit příznaky, jako je zpožděná puberta a malá varlata.


Hypogonadismus s pozdním nástupem


znamená nedostatek testosteronu, který se objeví v pozdější fázi života a může být zodpovědný za výše zmíněné příznaky. Může se vyvinout zvláště u mužů, kteří jsou obézní nebo mají diabetes 2. typu.  Jedná se však o neobvyklý a specifickýzdravotní stav, který není normální součástí stárnutí.


Diagnóza pozdního nástupu hypogonadismu se obvykle provádí na základě Vašich příznaků a výsledků krevních testů používaných k měření hladiny testosteronu.


Co dělat :


Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, navštivte svého praktického lékaře, který seVás bude mimo jiné ptát na Vaši práci a osobní život, aby zjistil, zda Vaše příznaky mohou být způsobenyproblémem duševního zdraví, jako je stres nebo úzkost.


Pokud jsou Vaše problémy způsobeny stresem nebo úzkostí, může Vám být doporučena psychoterapie zaměřená na zvládání stresu,  léčení úzkosti a deprese.


Potřebuji hormonální terapii?


Váš praktický lékař může  provést krevní test na změření hladiny testosteronu. Jestli výsledky naznačují, že máte nedostatek testosteronu, praktický lékař Vás můžeposlat na urologii nebo endokrinologii (specialista na hormonální problémy). Pokud odborník tuto diagnózu také potvrdí, může vám být nabídnuta hormonální terapie.*****************

 Poliklinika MEDLING – Liberec

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

 

Náš tým:


MUDr. Jana Loufková, ošetřující lékař

MUDr. Dana Vencálková,  konzultant / poradce

MUDr. Antonín Katzer, ošetřující lékař, asistent vedoucího lékaře

MUDr. Masoud Faal, vedoucí, konzultant  


(Proč jsme tým ?     Odpověď naleznete zde)