Article - Vakcina proti chripce

MEDLING

Globální péče o zdraví


Obsah, který poskytujeme prostřednictvím našich webových stránek, je poskytován pouze pro obecné informativní účely a můžete si jej přečíst, ať už jste host našich stránek nebo pacient registrovaný u naší kliniky. VŽDY byste se měli poradit se svým lékařem, pokud máte jakékoliv starosti nebo pochyby ohledně svého zdravotního stavu nebo léčby, nebo se chystáte podniknout či nepodniknout jakékoliv kroky na základě obsahu uvedeného na těchto webových stránkách.


Před přečtením následujícího článku si prosím pečlivě přečtěte podmínky používání informací na našich webových stránkách.

(zde si můžete přečíst naše podmínky).Vakcína proti chřipce


Očkování proti chřipce je k dispozici každý rok, aby pomohlo chránit dospělé a děti ohrožené chřipkou a jejími komplikacemi.

Chřipka může být nepříjemná, ale jestliže jste jinak zdraví, obvykle se Váš zdravotní stav během týdne upraví.


Chřipka může být u některých lidí závažnější, například:

• osoby ve věku 65 let a více

• děti a dospělí s určitým zdravotním stavem (jako je srdeční, ledvinové nebo jaterní onemocnění, diabetes, astma)

• děti a dospělí se slabým imunitním systémem


U kohokoli v těchto rizikových skupinách  se může potenciálně rozvinout závažná komplikace chřipky, jako je pneumonie (infekce plic). Proto se doporučuje, aby jim byla podávána každoročně očkovací látka proti chřipce.


 

Pro rok 2019/20 osoba, která patří do jedné z následujících skupin, může být očkována  vakcínou proti chřipce bezplatně:

a) osoby nad 65 let věku

b) pacienti po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk

c) pacienti, kteří trpí závažným chronickým onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest, onemocněním ledvin nebo diabetem

d) osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem


Kde dostat vakcínu proti chřipce ?


Očkování proti chřipce lze provést

• v ordinaci praktického lékaře

• ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory,  v domovech pro osoby se zdravotním postižením, v domovech se zvláštním režimem


 

Jak je vakcína proti chřipce účinná?


Chřipková vakcína je nejlepší ochranou, kterou máme proti nepředvídatelnému chřipkovému viru, který může způsobit nepříjemné onemocnění i úmrtí u ohrožených osob s určitým zdravotním stavem.

Studie ukázaly, že vakcína proti chřipce Vám pomůže předejít vzniku chřipky. Nezastaví ale všechny chřipkové viry a úroveň ochrany se může lišit, takže není 100% zárukou, že nemůžete onemocnět chřipkou. Ale pokud i po očkování chřipkou onemocníte, její průběh bude pravděpodobně mírnější a kratší, než by tomu bylo jinak.

Časem se kmeny chřipkového viru mění a proto se každý rok vyvíjí nové vakcíny proti chřipce.

 


Nežádoucí účinky chřipkové vakcíny


Závažné vedlejší účinky vakcíny proti chřipce jsou velmi vzácné. Po několika dnech po očkování můžete mít mírnou horečku a bolesti svalů a po injekčním podání může být Vaše rameno trochu bolestivé.

 


Pokud po očkování máte bolavé rameno, vyzkoušejte tyto tipy, abyste zmírnili nepohodlí

• omezte zátěž na paži

• užívejte lék proti bolesti, jako je paracetamol


Lidé, kteří mají alergii na vajíčka, mohou mít zvýšené riziko reakce na očkovací látku proti chřipce.


Chřipková vakcína nemůže způsobit chřipku, protože ve vakcíně nejsou žádné aktivní viry. Pokud po očkování pociťujete příznaky chřipky, může to být proto, že jste se nakazili virem podobným chřipce, který ale ve skutečnosti chřipkou není, nebo jste se nakazili chřipkou dříve, než Vaše očkování proti chřipce začalo působit.


Podrobnější informace o nežádoucích účincích vakcíny proti chřipce najdete v příbalovém letáku vakcíny. Můžete o  něj požádat  v lékárně nebo u svého praktického lékaře.


Pokud se u Vás objeví závažné nežádoucí účinky, které se časem nezlepší, kontaktujte lékárníka nebo svého praktického lékaře. 

Jak bezpečná je vakcína proti chřipce?


Chřipkové vakcíny používané v České republice mají dobré výsledky v oblasti bezpečnosti.


 

Kdy můžete být očkován proti chřipce ?


Nejlepší čas na aplikaci očkovací látky proti chřipce je podzim,od začátku října do konce listopadu, ale je možné očkovat i později.

 


 Existuje někdo, kdo by neměl být očkován proti chřipce?


 

 

Jen malé procento lidí nemůže být očkováno vakcínou proti chřipce.  Obvykle platí, že pokud jste v minulosti měli závažnou alergickou reakci na vakcínu proti chřipce, neměl by jste být touto vakcínou znovu očkován.


*Alergie na vajíčka a vakcína proti chřipce:

Lidé, kteří mají alergii na vajíčka, mohou mít zvýšené riziko reakce na očkovací látku proti chřipce, protože některé očkovací látky proti chřipce se vyrábějí za použití vajec.

V posledních letech byly dostupné i očkovací látky proti chřipce bez vajec nebo s nízkým obsahem vajec. Váš praktický lékař Vám s tím může poradit.

V závislosti na závažnosti Vaší alergie se může praktický lékař rozhodnout, že Vás odkáže na odborníka, který provede očkování v nemocnici.


*Horečka a vakcína proti chřipce:

Pokud máte horečnaté onemocnění, je nejlepší odložit očkování proti chřipce, dokud se neuzdravíte.


*Antibiotika a vakcína proti chřipce:

Když pacient užívá antibiotika, je možné očkovat vakcínou proti chřipce. O tom ale musí rozhodnout Váš lékař.


Podrobnější informace o tom, kdo by neměl dostat vakcínu proti chřipce najdete v příbalovém letáku vakcíny. Můžete o něj požádat  v lékárně nebo u svého praktického lékaře.
*****************

 

Poliklinika MEDLING – Liberec

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

 

Náš tým:


MUDr. Jana Loufková, ošetřující lékař

MUDr. Dana Vencálková,  konzultant / poradce

MUDr. Antonín Katzer, ošetřující lékař, asistent vedoucího lékaře

MUDr. Masoud Faal, vedoucí, konzultant  


(Proč jsme tým ?     Odpověď naleznete zde)